ویژگی‌های یک سیستم اطلاعاتی در زنجیره تأمین

ویژگی‌های یک سیستم اطلاعاتی در زنجیره تأمین

نويسنده: سينا سليمي املشي

 

به منظور درک ویژگی‌های یک سیستم اطلاعاتی مناسب در یک زنجیره تأمین باید شناخت درستی از فلسفه زنجیره تأمین داشت.

زنجیره تأمین خود سیستمی است که در آن بخش‌های بالادستی از جمله تأمین‌کنندگان مواد خام و تولید کننده‌ها از طریق جریان مواد، اطلاعات و مالی با بخش‌های پائین دستی زنجیره شامل توزیع‌کننده‌ها، واسطه‌ها، عمده‌فروشان، خرده‌فروشان، مشتریان و در نهایت مصرف‌کنندگان نهایی در ارتباط هستند. در این سیستم، وظیفه مدیریت زنجیره تأمین، مدیرت کل شبکه از تأمین‌کنندگان تا مشتری نهایی به منظور خلق بهترین خروجی برای کل سیستم است.

بنابراین مدیریت زنجیره تأمین بر خلاف مدیریت سنتی که به مدیریت تک تک بخش‌ها می‌پردازد، بر مدیریت روابط، فرآیندها تمرکز دارد.

در سال‌های اخیر نیاز به سیستم‌های اطلاعاتی در مدیریت زنجیره تأمین به شدت احساس شده است، دلیل این امر هم چند نکته اساسی است:

1. یکی از جریانات اصلی در هر زنجیره تأمین، جریان اطلاعات بین بخش‌های مختلف زنجیره تأمین است.

2. مدیریت روابط و تمرکز بر اصلاح و بهبود فرآیندهای جاری در هر زنجیره تأمین بدون دسترسی به موقع به اطلاعات دقیق، شفاف و معتبر امکان‌پذیر نیست.

3. لازمه تصمیم‌گیری صحیح در هم سیستم مدیریت شده، اطلاعات صحیح و دقیق است.

4. مدیریت زنجیره تأمین با در نظر گرفتن یکپارچه کلیه بخش‌های زنجیره تأمین، نیازمند برقراری ارتباط صحیحی بین بخش‌ها است، این ارتباط بدون دسترسی به اطلاعات و داده‌های اثرگذار در بخش‌های مختلف امکان‌پذیر نیست.

 

اکنون و با توجه به موارد بیان شده می‌توانیم تعریفی از سیستم‌های اطلاعاتی در زنجیره تأمین بیان کنیم:

در ساده‌ترین حالت یک سیستم اطلاعاتی در زنجیره تأمین بین دو یا چند شرکت وجود دارد که جریان اطلاعات و ذخیره و بازیابی اطلاعات مورد نیاز را تسهیل می‌کند.

برخی از ویژگی‌های اساسی هر سیستم اطلاعاتی در زنجیره‌تأمین:

1.اطلاعات مورد نیاز را دقیق و به موقع در اختیار سایر اعضای زنجیره تأمین قرار دهد.

2.اشتراک و تبادل اطلاعات را با اعضای خارج و داخل زنجیره امکان‌پذیر سازد.

3. مواردی مانند برنامه‌ریزی تأمین، برنامه‌ریزی تولید، پیش‌بینی تولید و درخواست مواد اولیه، برنامه‌ریزی تقاضا، پردازش سفارشات،تخصیص موجودی، برنامه‌ریزی و خدمات توزیع و حمل و نقل، تکمیل سفارش، دریافت و صدور صورت‌حساب و ... را یکپارچه سازد.

4. تجزیه و تحلیل دقیق اطلاعات سرعت از طریق منابع متعدد و انتقال به موقع آنها بین اعضای زنجیره.

 و بسیاری ویژگی منحصر به فرد دیگر که با توجه به نیاز زنجیره‌ تأمین مورد مطالعه باید در نظر گرفت.

بطورکلی هرچه درجه یکپارچه‌سازی سیستم اطلاعاتی در زنجیره‌تأمین افزایش یابد، جریان محصولات، جریان مالی و همچنین کارایی و اثربخشی زنجیره‌تأمین بهتر می‌گردد.


    

استفاده از مطالب با ذکر منبع کلينيک تخصصی زنجيره تأمين بلامانع است.