تحلیل فروشگاه‌های افق کوروش

تحلیل فروشگاه‌های افق کوروش

نويسنده: سينا سليمي املشي


الگوی غربی بسیار نزدیک به فروشگاه‌های زنجیره افق کوروش، فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرده‌فروشی وال مارت است.

این خرده‌فروشی دارای استراتژی اصلی با عنوان "هر روز با کمترین قیمت" است.

این استراتژی از جنبه‌های مختلف موردتوجه است:

1. با اعلام این موضوع که کالاها در وال مارت همواره با کمترین قیمت ارائه می‌گردند به‌نوعی رقبا را به چالش کشیده است و کمترین قیمت خرده‌فروشی را درواقع ارائه می‌کند.

2.به مشتريان مطلع از قیمت‌ها می‌گوییم كه آن‌ها هميشه بهترين قيمت را از وال مارت دريافت می‌کنند. نياز ندارند براي خريد به‌جای ديگري مراجعه كرده و يا منتظر فروش‌های ويژه بمانند.

3.با حذف فروش‌های ويژه و اطمينان دادن به مشتريان در خصوص پائين بودن قیمت‌ها ،نوسانات تقاضا کاهش ‌یافته و پیش‌بینی‌ تقاضا ساده می‌گردد.

هدف وال مارت: كاهش هزینه‌های مشتريان (زنجيره كارا)

Saving People Money, So They Can Live Better

وال مارت به‌دقت به دنبال كردن حركت محصول در طول كل زنجيره خلق ارزش خود است. 

نقاط قوت درون سازمانی وال مارت

استراتژي قدرتمند

شرايط مالي خوب

برند قدرتمند و معتبر

صرفه به مقياس

مزاياي داشتن هزینه‌های پایین‌تر نسبت به رقبا

مزاياي قیمت‌گذاری بهتر نسبت به رقبا

تبليغات ارزان‌قیمت

مديريت زنجيره تأمين مناسب

ارائه خدمات خوب و مناسب به مشتري

پوشش جغرافيايي وسيع

شبكه قوي فروشندگان

 علاوه بر موارد فوق وال مارت با تعریف پروژه‌هایی در زمینه‌های مختلف زنجیره تأمین خود، اقدام به بهبود عملکرد خود کرد. نمونه‌هایی از این پروژه‌ها که اثرات بسیار چشمگیری در عملکرد وال مارت داشته است را می‌توان از پروژه‌های Supplier Diversity Program و Network Problem Solving نام برد.

در ارتباط با فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش

فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به فروشگاه‌های همواره تخفیف معروف هستند (مشابه استراتژی وال مارت ولی نه به قانع‌کنندگی آنکه کمترین قیمت در این فروشگاه‌ها هست.) از طرفی این فروشگاه‌ها با دید فروش محصولات تند گردش تأسیس‌شده‌اند. بنابراین طیف وسیعی از محصولات مصرفی موردنیاز خانوار را شامل می‌شوند. موضوعاتی که در ارتباط با استراتژی این فروشگاه‌ها نسبت به فروشگاه‌های زنجیره‌ای مطرح دنیا و همچنین بازار ایران مطرح است در ادامه مطرح می‌گردد.

1. مکان‌یابی فروشگاه‌های افق کوروش : بسیار از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش در نبش چهارراه‌ها یا در خیابان‌ها با حجم ترافیک بالا است که این امر سهولت دسترسی به آن‌ها را مشکل می‌کند.

2. عدم برخورداری از پارکینگ 

3. مساحت بسیار کم فروشگاه‌ها: طبق استانداردهای فروشگاه‌های زنجیره‌ای در دنیا، حتی برخی از شعب فروشگاه زنجیره‌ای شهروند هم در دسته فروشگاه‌های زنجیره‌ای قرار نمی‌گیرند، شایان‌ذکر است مساحت بسیاری از فروشگاه‌های افق کوروش قابل‌مقایسه با مساحت سوپرمارکت‌های کلاس A تهران است.

4. جانمایی غیراصولی محصولات در برخی از فروشگاه‌ها ( یکی از دلایل این موضوع مساحت کم فروشگاه است.)

5. پشتیبانی از مشتریان در فروشگاه متناسب با یک فروشگاه زنجیره‌ای نیست.

6. تنوع محصولات و برندهای موجود در فروشگاه متناسب با یک فروشگاه زنجیره‌ای نیست. (یکی از دلایل این امر هم مساحت کم فروشگاه است.)

دو نکته بسیار کلیدی این است، فرهنگ خرید مشتریان در کشور بدین‌صورت است:

1.خریدهای خانوادگی به‌نوعی تفریح به‌حساب می‌آید و خانواده‌ها ترجیح می‌دهند بخشی از خرید کالای مصرفی خود را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای بگیرند تا هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده باشند و هم در فضایی متفاوت قرار گیرند. 

2. در فرهنگ خرید مشتریان، طبق آمارهای گرفته‌شده مشتریان زیادی نیستند که حاضر باشند برای خرید یک لیست خرید به چند مغازه، سوپرمارکت یا فروشگاه مراجعه کنند زیرا اولاً کمتر افرادی هستند که با در دست داشتن بخشی از خرید وارد فروشگاه جدید شده و مابقی لیست خود را بخرند و در ثانی افراد ترجیح می‌دهند به جهت اطمینان از موجود بودن کالا به فروشگاهی مراجعه کنند که سابقه خرید موفقیت‌آمیز از آن را داشته باشند.

با توجه به موارد ارائه‌شده، عدم سهولت دسترسی به فروشگاه‌های افق کوروش، مساحت پائین این فروشگاه‌ها، پائین بودن تنوع محصولات در این فروشگاه‌ها و نیازهای مشتریان آیا استراتژی این فروشگاه‌ها کافی به نظر می‌رسد؟ در صورت رشد شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای ، شهروند، هایپراستار، هایپرمی، جانبو، اتکا، رفاه و ...، آیا تهدیدی جدی برای فروشگاه‌های افق کوروش ایجاد نمی‌شود؟

یکی از موارد اصلی در استراتژی‌های وال مارت توجه به هزینه‌های زنجیره تأمین و کاهش این هزینه‌ها نسبت به رقبا است، وال مارت با کاهش هزینه‌های توزیع، انبارداری، فروش و بازاریابی خود توانست با حداقل کردن سود خود، بالاترین ارزش را به مشتریان بدهد به‌گونه‌ای که رقبا برای رقابت نیاز به سرمایه‌گذاری بلندمدت داشته باشند.
استفاده از مطالب با ذکر منبع کلينيک تخصصی زنجيره تأمين بلامانع است.