طراحی نرم افزارهای پخش و فروش

طراحی نرم افزارهای پخش و فروش

گستردگی فرآیندهای و لزوم کنترل بهتر فرآیندها، افراد و فعالیت‌ها، سازمان‌ها را از دوران استفاده سنتی از کاغذ و تجهیزات برای اجرا و کنترل فرآیندها به سمت مکانیزه کردن فرآیندها و فعالیت‌ها سوق داده است. یکی از ضرورت‌های هر سازمان پخش و فروش، سیستم‌های نرم‌افزاری پخش و فروش است که این سیستم‌ها وظیفه اصلی ثبت، اجرا و کنترل فعالیت‌های فروش و عملیات پشتیبانی فروش را بر عهده دارند.

انتخاب نرم‌افزارهای پخش و فروش یکی از نوع تصمیمات استراتژیک است زیرا این نرم‌افزارها باید بتوانند از استراتژی‌های سازمان پشتیبانی کنند و روش‌های مختلف را اجرا نمایند. از طرفی یکی از ویژگی‌های اصلی و حیاتی برای سازمان‌ها توان کنترل، ارزیابی و بهبود عملکرد نیروهای سازمان فروش توسط نرم‌افزار است. بنابراین یکی از مزیت‌های رقابتی سازمان‌های پخش و فروش قابلیت‌های نرم‌افزاری است. تصمیم‌گیری و اجرای سیاست‌های مختلف در حوزه پخش و فروش وابستگی زیادی به پشتیبانی سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری پخش و فروش سازمان دارد.

متأسفانه در کشورمان به علت آنکه سیستم‌های نرم‌افزاری پخش و فروش به‌صورت عمومی طراحی می‌شوند از انعطاف‌پذیری کمی برخوردار هستند. این موضوع باعث می‌شود که سازمان‌ها از طریق واحدهای درون سازمان مانند واحد برنامه‌ریزی و توسعه روش‌ها و سایر واحدها اقدام به طراحی نرم‌افزارها به‌صورت شخصی نمایند که برخی از مشکلات را پدید می‌آورد:

 • این‌گونه نرم‌افزار‌ها اغلب متکی به فرد هست.
 • با توجه به اینکه این‌ نرم‌افزارها برای رفع نیاز فعلی سازمان است انعطاف‌پذیری کمی دارد.
 • تغییرات در این سیستم‌ها بدون توجه به اثرات آتی آن صورت می‌گیرد.
 • اغلب افرادی که این نرم‌افزارها را طراحی می‌کنند تنها دانش برنامه‌نویسی دارند و با تجربه پخش و فروش درون سازمان یا خودشان اقدام به طراحی می‌کنند.
 • یکپارچگی این نرم‌افزارها با استراتژی‌های سازمان در نظر گرفته نمی‌شود.
 • اغلب این سیستم‌ها چون برای رفع نیازی طراحی‌شده‌اند امکان پشتیبانی از موارد زیادی از قبیل یکپارچگی با سخت‌افزارهای موردنیاز را ندارند.

از طرفی نرم‌افزارهای پخش و فروش و برنامه‌ریزی منابع سازمانی خارجی علاوه بر هزینه بالای خرید و استقرار نیازمند تغییرات ساختاری در فرهنگ‌سازمانی هستند. اغلب سازمان‌هایی که اقدام به نصب این نرم‌افزارها می‌کنند تنها از برخی از قابلیت‌های آن استفاده می‌کنند و بخش زیادی از قابلیت‌های این نرم‌افزار‌ها قابل بهره‌برداری نیستند دلیل اصلی آن‌هم این موضوع است که برخی از محدودیت‌های موجود در فضای کسب‌وکار کشورمان در این نرم‌افزارها دیده نشده است. سازمان‌های زیادی هستند که باوجود نصب نرم‌افزارهای پرهزینه هنوز برای برنامه‌ریزی و اموری بسیار عادی از نرم‌افزار اکسل و نرم‌افزارهای سفارشی سازمانی استفاده می‌کنند.

پس از مطالعات بسیار در حوزه صنایع داخلی کشور و شناخت محدودیت‌های فضای کسب ‌وکار کشور و با در نظر گرفتن نیازهای سازمان‌های مختلف کلینیک تخصصی زنجیره تأمین برای نخستین بار در ایران به‌صورت کاملاً علمی اقدام به طراحی سفارشی نرم‌افزارهای پخش و فروش کرده است. نرم‌افزارهایی با انعطاف‌پذیری بالا و با امکان در نظر گرفتن محدودیت‌های فضای کسب‌‌ وکار سازمان. برخی از خصوصیات این نرم‌افزارها به شرح ذیل است:

 • طراحی نرم‌افزارهای پخش و فروش با نگاه علمی و در نظر گرفتن نیازهای مختلف بخش‌های زنجیره تأمین
 • انعطاف‌پذیری بالا به‌گونه‌ای که بتوان استراتژی‌های مختلف پخش و فروش را اجرا کرد.
 • سیستم‌های کامل گزارش‌دهی و گزارش‌سازی نرم‌افزار
 • ماژول‌های کنترلی و ارزیابی عملکرد سطوح مختلف سازمان فروش
 • و ده‌ها قابلیت ویژه علمی و کاربردی منحصربه‌فرد